Yetim

Adı Yetim

Adı Yetim

Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 140 milyon yetim var. Ailesini kaybetmiş, sahipsiz ve korumasız kalmış yetimlerin büyük çoğunluğu savaş ve krizlerin yoğun olduğu coğrafyalarda yaşıyor. Yetimlerin kendi topraklarında, kültürlerinden kopmadan, yakınlarının yanında kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesi için 6 yıldır çalışmalar yapıyor, projeler üretiyoruz. Eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak ve destek olmak için durmaksızın çalışıyoruz.

Afganistan Yetim Çalışması

Hayat Eli Derneği olarak, Afganistanda 2015 yılından buyana aralıksız olarak Yetimlere destek oluyoruz. Yetimlerin ve Aile fertlerinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak ve onların yaşam standartlarını biraz yükselterek daha iyi bir yaşam sürmeleri konusunda destek oluyoruz.

01.10.2021 tarihi itibari ile ABD'nin Afganistanda bulunan askeri kuvvetini geri çekmesi ile  Afganistanda ihtilal olmuş ve Taliban yönetimi elegeçirmiştir. İhtilal hayat standardı zaten zayıf olan halkı daha da zor duruma düşürmüştür. 18 milyon afgan halkı insani krizin eşiğine gelmiştir. Hem yeni Afgan hükümeti hem de BM afganistanda olası açlık krizine işaret etmiş ve Afganistana insani yardım çağrısında bulunmuştur. Bu minhalde Afganistanı daha da zor günler beklemektedir. Afganistana yardım etmek bizim İnsani görevimiz olmakla beraber Ahde vefadır.

Yetimler için ya da Kardeş Aile için sizde destek olabilirsiniz. Yetim için aylık 150 TL, Kardeş Aile için aylık 250 TL bağışlayarak istediğiniz bir süre yardım etmeye ve destek olmaya devam edebilirsiniz. Sürekli yardım etmek isterseniz lütfen bizi bilgilendirin. Sizin için bir "Yetim" ya da bir "Kardeş Aile" tahsis edelim. Sürekli aynı yetim ya da aynı aileye destek olursunuz. "Yetim" ya da "Kardeş Aile" bilgilerini ulaştırırız. Kimlere yardım ettiğinizi de bilmeniz adına bilgileri size ulaştırabilriz.

 

GAZZE

Gazze I. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz kuvvetlerine teslim oldu ve İngiliz Mandası altında Filistin'in bir parçası haline geldi.1948 Arap-İsrail Savaşı sonucu, Mısır yönetiminde Gazze Şeridi'nde bazı gelişmeler olmuştur. 1967 yılında İsrail tarafından Altı Gün Savaşı sonucu ele geçirildi; ancak 1993 yılında, şehir yönetimi Filistin Ulusal Yönetimi'ne geçti. Hamas, 2007 yılında yapılan seçimleri kazanarak şehri El Fetih'den teslim aldı ve o tarihten beri İsrail tarafından abluka altında tutulmaktadır.

Gazze'nin temel ekonomik faaliyetleri küçük ölçekli sanayi, tarım ve işçiliktir. Ancak, ekonomi abluka ve devamlı süren çatışmalar ile ekonomik olarak şehir kötü durumdadır. Nüfusunun çoğu Müslüman olan şehirde, çok az Hıristiyan azınlık vardır. Gazze halkının yaklaşık % 75'i 25 yaşın altındadır ve dünyada mülteci olarak başka bölgelerde yaşayan en yüksek sayıda halka sahip şehirdir.

Gazze’de yaşayan birbuçuk milyon Müslümanın yüzde yetmişi Filistin Mültecisi. Her evden mutlaka bir veya daha fazla şehit çıkmış. Halk yavrularının can emniyeti için İsrail zulmünden kurtulma pahasına evini ve işgale uğrayan bağını-bahçesini bırakıp büyük kentlerin çevresinde oluşan mülteci kamplarına sığınmaya mecbur bırakılmış.

Böylelikle üretimin durması ile işsizlik baş göstermiş olmakla beraber yoksulluk açlık sınırı altına inmiştir. Şuan da tamamen dışa bağımlı, gelen insani yardımlar ile ayakta kalmaya çalışmaktadırlar.

Gazze'ye şu anda "İslami Yardım Kuruluşları " dışında hiç bir kuruluş ya da devlet tarafından yardım gelmemektedir. Anca israil'in zulmü artarak devam etmekte, kötü olan hayat şartları daha da kötüleşmektedir. Gazze halkı bu sıkıntılara ve zulme rağmen gazze'yi İsrail'e bırakmamakta kararlılar. Gazze islam dünyası için vazgeçlmesi mümkün olmayan bir stratejik ve tarihi bir öneme sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazze Yetim Çalışması

Hayat Eli Dermeği 2016 yılından bu yana gazzede bulunan yetimlere sahip çıkmaktadır. Yetimlerin hayatlarını kolaylaştırmak ve onları ve ailelerini rahatlatmak gayemizdir. Bu istikamette devam ederek yetimlere düzenli olarak bağışçılarımızdan aldığımız desteklerle "Yetim Harçlığı" gönderilmektedir. Sizde bu iyilik kervanına katılabilir bir yetime de siz sahip çıkabilirsiniz. Aylık 150 TL düzenli yardımlarınız ile onların hayatlarını kolaylaştıra bilirsiniz.